Logo

Producent Stolarki Aluminiowej

Jak wygląda okno zlicowane i czym się charakteryzuje?

Okno jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Nie chodzi tu tylko o funkcjonalność i konieczność wprowadzenia światła naturalnego do pomieszczeń. Bardzo ważna jest również estetyka budynku. Dlatego na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda okno zlicowane i jakie są jego zalety i gdzie najlepiej jest montować takie okna…

Co nowego proponuje branża producentów okien?

Pamiętasz czasy, kiedy nie można było wybrać takich okien i drzwi, które Ci się podobały? Trzeba było decydować się na to, co było akurat dostępne (o ile w ogóle coś było na rynku).

Jeżeli tego nie pamiętasz, to masz wielkie szczęście, ponieważ te czasy bezpowrotnie minęły. Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania w zakresie okien i drzwi.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, coraz częściej stosowanych w budynkach, są okna zlicowane.

Okno zlicowane- jak wygląda to rozwiązanie?

W słowniku języka polskiego określenie „zlicowany” oznacza dopasowany lub połączony ze sobą. W przypadku okien określenie „okno zlicowane” oznacza, że ościeżnica i skrzydło okna po zamknięciu tworzą jedną płaszczyznę.

Jak to wygląda w praktyce? Kiedy przyjrzysz się nowoczesnym budynkom, zauważysz, że najczęściej rama okienna nie wystaje poza lico muru. Zarówno okucia, jak i zawiasy są ukryte. W oknach niezlicowanych występujących najczęściej w starszych budynkach ościeżnica i skrzydło okna są względem siebie przesunięte.

Jakie zalety ma takie okno?

Okna tego typu mają wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • Łatwość czyszczenia szyb

Ponieważ ościeżnica i skrzydło okna tworzą jedną płaszczyznę, łatwo jest utrzymać okna w czystości. Woda spływająca po szybach nie natrafia na żadne zakamarki, w których będzie mógł osadzać się brud. To oznacza, że okna o takiej konstrukcji będą wolniej się brudziły, a jednocześnie ich mycie będzie łatwiejsze.

  • Stabilność energetyczna

Stabilność okien zlicowanych jest jedną z zalet w energooszczędnym domu przeszklonym o konstrukcji pasywnej. 

  • Podniesienie estetyki budynku

Minimalistyczna forma okien pasuje do nowoczesnych obiektów. Jednobarwne elewacje, formy geometryczne, gładkie drzwi, duże przeszklenia, elementy z aluminium muszą współgrać z oknami.

Jedna duża płaszczyzna ściany to również częste zjawisko w nowoczesnym budownictwie. Tu również elegancji dopełni jedna płaszczyzna ościeżnicy i skrzydła okna.

Gdzie najlepiej montować okna zlicowane?

Okna w jednej płaszczyźnie pasują do różnych typów pomieszczeń. Szczególnie dobrze komponują się ze stylem loftowym i skandynawskim. Pasują również do domów zaprojektowanych w stylu nowoczesnej stodoły.

Styl loftowy to najczęściej duża, otwarta przestrzeń bez ścianek działowych. Kluczowa w tym stylu jest duża ilość światła wpadająca przez okna. Ich powierzchnia zajmuje często duże fragmenty ściany. Dlatego oprócz stosowania ram z aluminium, zmniejszających ciężar całej konstrukcji, polecamy do takiego domu okna zlicowane. 

Od wielu lat w architekturze popularny jest wciąż styl skandynawski. Proste formy, duże okna, jak najmniejsza ilość detali- to podstawowe założenia tego stylu. Okna muszą wpuszczać jak najwięcej światła do domu.

Dom w stylu nowoczesnej stodoły – ta nazwa nie sugeruje dużej ilości okien i tak faktycznie jest. Dotyczy to jednak tylko strony północnej budynku. Takie domy mają duże okna od strony południowej. Tu również dobrze jest zastosować system okien ukrywających okucia.

Czy każdy może mieć okna zlicowane?

Okna tego typu można montować zarówno w domach mieszkalnych, jak i w budynkach komercyjnych. Pasują do wielu stylów architektonicznych. Teoretycznie można byłoby montować je wszędzie. Zdarzają się jednak wyjątki- zabytkowe budynki i kamienice. 

Przed wymianą okien w zabytkowym budynku musisz sprawdzić, czy nie znajduje się on pod opieką konserwatora zabytków.

Jeżeli tak jest, musisz uzgodnić z nim wszystkie szczegóły remontu, łącznie z wyglądem okien. Zazwyczaj nowe okna muszą przypominać te, które były oryginalnie zamontowane w budynku. Najczęściej montaż okien jednolitych nie będzie tam możliwy. 

Jak zamówić okna zlicowane?

Podobał Ci się artykuł i już wiesz, że te okna są dla Ciebie? 

Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania: Producent stolarki aluminiowej