
Okno fix, co to znaczy?
Kiedy planujesz budowę domu, jednym z ważniejszych elementów projektu są okna. Ważne jest nie tylko ich rozplanowanie, ale i rodzaj. Z artykułu dowiesz się, czym jest okno fix i poznasz jego najczęstsze zastosowania.
Dlaczego okna są ważne?
Okno to jeden z ważniejszych elementów projektu domu. Dlaczego? Okno wprowadza do wnętrza naturalne światło i optycznie powiększa pomieszczenie. Jest ono często najważniejszym atutem hotelu czy pensjonatu położonego w widokowym miejscu albo mieszkania na poddaszu.
Im większe okno, tym lepsze doświetlenie pomieszczenia. To szczególnie ważne w przypadku tych pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych, w których przebywamy przez większość dnia.
Co należy wziąć pod uwagę podczas projektowania okien w budynku?
Rozmieszczenie okien powinno uwzględniać strony świata, zadaszenia, inne pobliskie budynki i wysokie drzewa. Od ilości naturalnego światła we wnętrzu zależy samopoczucie mieszkańców i efektywność energetyczna budynku.
Kiedy wiemy już, gdzie mają znaleźć się okna, kolejnym ważnym krokiem jest decyzja dotycząca ich rodzaju. Mamy do tu wyboru klasyczne okno otwierane lub okno fix.
Okno fix, co to znaczy?
Okno typu fix to inaczej okno stałe. Jest to szyba umieszczona w ramie, zamontowanej na stałe w ścianie. Nie ma możliwości jego otwarcia. Najczęściej spotykane jest w miejscach, które chcemy doświetlić, ale które nie muszą być regularnie wietrzone.
Okno fix odgrywa ważną rolę w uzyskaniu optymalnej izolacji termicznej i akustycznej budynku. Izolacja akustyczna jest szczególnie ważna w przypadku budynków położonych przy ruchliwych ulicach i innych źródłach hałasu. Skuteczna izolacja termiczna, jaką zapewnia okno fix, to z kolei konieczność przy wzrastających kosztach energii.

OKNA ALUMINIOWE
Odkryj elegancję i trwałość w naszej kolekcji okien aluminiowych – perfekcyjne połączenie stylu i bezpieczeństwa.
Okno typu fix- dlaczego warto?
Trwałość okien typu fix przewyższa okna klasyczne. Nie ma tu elementów, które szybko się zużywają- klamek czy zawiasów. Sporym atutem okien nieotwieranych jest również ich cena, na którą również wpływa brak klamek i dodatkowych elementów. Przy dużej ilości okien w budynku zamiana części okien na okna nieotwierane może w znaczący sposób obniżyć całkowity koszt inwestycji.
Brak możliwości otwarcia okna to również zaleta. Masz tak czasem, że jesteś daleko od domu i właśnie zaczął padać deszcz. Zaczynasz się zastanawiać, czy okno w garażu przypadkiem nie jest otwarte? Albo czy Twoje malutkie dziecko nie próbuje właśnie przez nie wyjść? No właśnie. Okno, które się nie otwiera, skutecznie rozwiązuje takie problemy.
Gdzie najlepiej zamontować okna nieotwierane?
Okno fix to dobre rozwiązanie projektowe dla wielu wnętrz. Wnętrza typu loftowego czy z widokiem na miasto wręcz proszą się o tego typu przeszklenia. Okno typu fix szczególnie docenią mieszkańcy poddaszy, małych pokoików czy budynków o skomplikowanej architekturze. Okna stałe dają projektantom wnętrz bardzo duże możliwości aranżacyjne – zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy.
A co z mieszkańcami dużych domów? W ich przypadku nieotwierane okna mogą pełnić funkcję dodatkowej ścianki. Zwłaszcza wtedy, kiedy za oknem otwiera się widok na zadbany ogród. To rozwiązanie będzie również ważne dla właścicieli hoteli i pensjonatów. Jeżeli tylko mamy coś ciekawego do pokazania, warto to pokazać.
Okna stałe sprawdzą się też w korytarzu, piwnicy i pomieszczeniu garażowym. W wielu domach okno stałe znajduje się nad zlewem kuchennym.
Jakie wymiary może mieć okno fix?
Stała konstrukcja okien fix umożliwia wykorzystanie większych tafli szkła, niż jest to możliwe do uzyskania w przypadku okien klasycznych. Produkowane na wymiar okna są dostępne w różnych rozmiarach – od 20×25 cm aż do 650×270 cm. Możemy też umieścić okno w dowolnym miejscu, nawet na niewielkim fragmencie ściany.
Podobał Ci się artykuł i już wiesz, że te okna są dla Ciebie?
Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania: Producent stolarki aluminiowej