Logo

Producent Stolarki Aluminiowej

Okna fix – wady i zalety

Okna fix to systemy przeszklenia zwane też oknami nieotwieranymi. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak wygląda okno fix. Poznasz też różnicę między oknami typu fix i klasycznymi oknami oraz wady i zalety okien typu fix.

Dlaczego okna są ważne?

Okno to jeden z ważniejszych elementów projektu domu. Dlaczego? Okno wprowadza do wnętrza naturalne światło. Im większe okno, tym lepsze doświetlenie pomieszczenia. Duże okno optycznie powiększa pomieszczenie. Jest ono często najważniejszym atutem hotelu czy pensjonatu położonego w widokowym miejscu.

Okna odgrywają ważną rolę w uzyskaniu optymalnej izolacji termicznej i akustycznej budynku. Izolacja akustyczna jest szczególnie ważna w przypadku budynków położonych przy ruchliwych ulicach i innych źródłach hałasu. Dobra izolacja termiczna to konieczność przy wzrastających kosztach energii.

Okno typu fix- czym różni się od zwykłych okien?

Okno typu fix to inaczej okno stałe. Jest to szyba umieszczona w ramie, zamontowanej w ścianie. Okien fix nie można otwierać. Stała konstrukcja okien fix umożliwia wykorzystanie większych paneli szkła, niż jest to możliwe do uzyskania w przypadku okien klasycznych. Produkowane na wymiar okna są dostępne w różnych rozmiarach  od 20×25 cm aż do 650×270 cm.  Możemy umieścić okno w dowolnym miejscu, nawet na niewielkim fragmencie ściany.

Okno fix- dlaczego warto?

Okna typu fix, czyli nieruchome, łączą w sobie elegancję i funkcjonalność. Dlaczego? Wspomnieliśmy już, że okna są ważnym elementem izolacji termicznej. Okna nieotwierane są szczelne, ponieważ zostały zamontowane na stałe i nie następuje tu utrata ciepła.

Z pomocą dużych przeszkleń skutecznie doświetlisz pomieszczenie. Dodatkowo optycznie je powiększysz.

Brak możliwości otwarcia okna to wbrew pozorom również zaleta. Chodzi o bezpieczeństwo. Masz tak czasem, że jesteś daleko od domu i zaczynasz się zastanawiać, czy okno w garażu przypadkiem jest otwarte? Albo czy Twoje dziecko nie próbuje właśnie przez nie wyjść. No właśnie. Okno, które się nie otwiera, skutecznie rozwiązuje ten problem.

Trwałość okien przewyższa okna klasyczne. Nie ma tu elementów, które szybko się zużywają- klamek czy zawiasów. Sporym atutem okien jest również ich cena. Na to również ma wpływ brak klamek i dodatkowych elementów. Przy dużej ilości okien w budynku jest to duża zaleta.

Gdzie najlepiej zamontować okna nieotwierane?

Okno fix to najlepsze rozwiązanie projektowe dla wielu wnętrz. Wnętrza typu loftowego czy z widokiem na miasto wręcz proszą się o tego typu przeszklenie.

Okno typu fix szczególnie docenią mieszkańcy poddaszy, małych pokoików czy budynków o skomplikowanej architekturze. Klasyczne okno, które otwiera się do wewnątrz pomieszczenia, wymaga więcej miejsca. Przy projektowaniu nie trzeba zostawiać miejsca, na to, by w pełni otworzyć skrzydła okienne. To z kolei daje bardzo duże możliwości aranżacyjne – zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy.

A co z mieszkańcami dużych domów? W ich przypadku nieotwierane okna aluminiowe mogą pełnić funkcję dodatkowej ścianki. Zwłaszcza wtedy, kiedy za oknem otwiera się widok na zadbany ogród czy górskie szczyty. To rozwiązanie będzie również ważne dla właścicieli hoteli i pensjonatów. Jeżeli tylko mamy coś ciekawego do pokazania, warto to pokazać.

Okna stałe sprawdzą się też w korytarzu, piwnicy i pomieszczeniu garażowym. W wielu domach okno stałe znajduje się nad zlewem kuchennym.

Problemy z oknami typu fix.

Podstawowa wada okien typu fix to brak możliwości ich otwarcia. Może to zmniejszać przepływ powietrza w pomieszczeniu. Polecamy montowanie tych okien w pomieszczeniach dobrze wentylowanych. W tym samym pomieszczeniu powinny być również klasyczne okna. Nie polecamy montażu okna stałego w łazience (chyba że będzie to jedno z wielu okien).