Logo

Producent Stolarki Aluminiowej

Drzwi tarasowe

Okna HS (okna HST) – czyli jak wybrać najlepsze okna przesuwne?

Okna przesuwne HS są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, mieszkaniach i biurach. Inne określenie tego systemu to drzwi tarasowe. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym charakteryzuje się system HS. Poznasz też różnicę między oknami przesuwnymi i klasycznymi drzwiami balkonowymi. Przedstawimy tutaj również najważniejsze zalety okien HS.

Drzwi tarasowe i okna HST- co to za system?

Nazwa okna HS pochodzi z języka niemieckiego (heben und schieben). Te dwa słowa oznaczają ruch podnoszenia i przesuwania skrzydła okna przy otwieraniu. Dla podkreślenia, że chodzi o system drzwiowy, producenci używają też określenia HST. Ono również pochodzi od niemieckiego słowa Hebeschiebetüren, które oznacza drzwi podnoszono- przesuwne.

Czy określenie okna HS i HST znaczy to samo?

Te dwa określenia znaczą dokładnie to samo. Skrót HST jest odrobinę bardziej precyzyjny, ponieważ podkreśla, że chodzi tutaj o drzwi.

Jak działają okna HS?

System HS to dwa przeszklone skrzydła. Jedno jest nieruchome, drugie otwiera się poprzez jego podniesienie i przesunięcie. Kiedy okno jest otwarte, obydwie płaszczyzny znajdują się równolegle do siebie. W przeciwieństwie dla klasycznych drzwi balkonowych, drzwi przesuwne nie wymagają dodatkowej przestrzeni.

Okna HST- zalety:

Poniżej zebraliśmy najważniejsze zalety, jakie posiadają okna HS.

 • Możliwość zastosowania więcej niż dwóch skrzydeł. Umożliwia to wypełnienie całego otworu drzwiowego taflami szkła. Sprawdza się to znakomicie zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń lub domów z atrakcyjnym widokiem. Możliwość podziwiania ogrodu lub widok na morze z każdego miejsca apartamentu to ogromna wartość dla użytkownika. Co ważne, dzięki temu rozwiązaniu drzwi tarasowe podnoszą wartość nieruchomości.
 • Likwidacja barier architektonicznych. System HST nie wymaga progu. Ułatwia to przejście z pomieszczenia na taras lub balkon. To rozwiązanie przyda się projektantom domów, w których będą przebywać osoby mające trudności z poruszaniem się. Drzwi tarasowe bez progu pozwolą łatwo przejść na taras również osobie z wózkiem dziecięcym. Brak progu to również duża zaleta w przypadku nieruchomości przeznaczonych pod wynajem. Nie pogardzą nim też właściciele domów opieki.
 • Ciche otwieranie i zamykanie drzwi. Drzwi tarasowe nie zatrzasną się pod działaniem wiatru jak klasyczne drzwi balkonowe. Nie obudzą i nie przestraszą domowników. Można dzięki temu cicho przejść na taras czy z niego wrócić.
 • Otwieranie i zamykanie okien i drzwi HS nie wymaga użycia siły. Nawet duże skrzydła dają się z łatwością przesuwać.
 • Klasyczne drzwi balkonowe mają ograniczoną maksymalną szerokość. Szerokie otwory drzwiowe, jakie uzyskujemy przy zastosowaniu systemów HST, zapewniają dużą ilość światła w pomieszczeniu. Dlaczego to ważne? Światło wprowadzone do pomieszczeń mieszkalnych optycznie je powiększa. Światło wpływa na samopoczucie i zapobiega depresji sezonowej, o którą nietrudno w miesiącach zimowych. Duża ilość naturalnego światła poprawia wydajność pracy w pomieszczeniach biurowych.
 • Drzwi przesuwne podczas otwierania nie zajmują przestrzeni tak, jak klasyczne drzwi balkonowe.

Czym różnią się okna HST od systemów PSK?

PSK to skrót, który pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza Parallel-Schiebe-Kipp-Tür. Oznacza on drzwi uchylno-przesuwne. W tym systemie skrzydło ruchome za pomocą ruchu klamki uchyla się, a następnie przesuwa po prowadnicy. Drzwi balkonowe w systemie HST nie uchylają się podczas otwierania. Podczas otwierania okno HST unosi się na kilka milimetrów i przesuwa.

Różnice między tymi systemami to:

 • Możliwość zastosowania większych przeszkleń w systemach HST.
 • Przejście bezprogowe w systemie HS, którego nie da się zastosować w systemie PSK.


Czy każdy może mieć okna HST?

Rozwiązanie HS można zastosować w każdym domu. Najlepiej jednak zrobić to już na etapie projektowania okien i drzwi. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy inwestor chce uzyskać szczególnie dużą szklaną powierzchnię. Warto wtedy zrobić przegląd produktów dostępnych na rynku.

Czy okna HS są energooszczędne?

Największą powierzchnię drzwi tarasowych zajmują szyby. Przed zakupem warto zadać pytania o gatunek szyb, liczbę komór i rodzaj gazu wypełniającego komory. Dodatkową informacją będzie współczynnik przenikania ciepła.

Duże skrzydła drzwi prowokują do zadania pytania o energooszczędność systemu HST. Okna i drzwi HST są szczelne, co zapewnia ich konstrukcja. Zamknięte skrzydło drzwi tarasowych osiada na progu pod własnym ciężarem i dociska uszczelkę. Uniemożliwia to wpadanie zimnego powietrza do domu.


Wymiary systemów HST

Systemy HST to małe i naprawdę duże przeszklone powierzchnie w Twoim domu.

Powierzchnia jednego skrzydła może wynosić nawet … m2.

Szerokość skrzydła waha się w zakresie od … do … cm.

Możliwe są warianty dwu i 4-kwaterowe.


O co jeszcze musisz zapytać wykonawcę drzwi tarasowych?

Na zakończenie kilka dodatkowych pytań.

Warto je zadać wykonawcy okien i drzwi tarasowych.

 • Jakie są dostępne materiały konstrukcyjne drzwi przesuwnych?
 • Czy produkt ma możliwość montażu zabezpieczeń antywłamaniowych?
 • Jak wygląda obsługa posprzedażowa?

Mamy nadzieje, że dostarczyliśmy wszystkich niezbędnych informacji dotyczących okien HST.